12 marca, 20:00 | „Motyl i skafander” na DKF MK

on

Proszę Państwa!
W marcowe (miejmy nadzieję, że w końcu wiosenne) poniedziałkowe wieczory postaramy się odpowiedzieć sobie na pytanie, jak kino portretuje osoby z niepełnosprawnościami lub zaburzeniami psychofizycznymi, oraz wyjątkowe zmagania, z którymi muszą się borykać oni, i ich bliscy.
Zaprasza, jak zwykle, Magazyn Kultury ✨✨
W następnym tygodniu weźmiemy na warsztat:

? Film: ,,Motyl i skafander”
reż. Julian Schnabel, rok produkcji: 2007, czas trwania: 112 min.

Zrealizowana w oparciu o prawdziwą historię francuskiego redaktora ,,Elle” Jean-Dominique’a Bauby, opowieść o człowieku, który w konsekwencji udaru mózgu, doznaje rozległego paraliżu ciała. Jedyną sprawność ruchową utrzymał w lewym oku. To właśnie poprzez mruganie komunikuje się z otoczeniem, próbując odtworzyć swoje wspomnienia, a także dać innym wgląd w jego wewnętrzny świat. W ten sposób sparaliżowany dziennikarz wprowadza innych w temat cierpienia uwięzionego we własnym ciele świadomego umysłu oraz projektowanych przez niego wyimaginowanych obrazów.
,,Motyl i skafander” otrzymał szereg nominacji do Oscara, w tym w za najlepsze zdjęcia dla polskiego operatora, Janusza Kamińskiego. Film został również uhonorowany Złotym Globem, Baftą i Złotą Palmą za reżyserię.

Po więcej informacji zapraszamy na nasz fanpage ? DKF Magazyn Kultury?