16 kwietnia, 20:00 | „Biała wstążka” na DKF MK

on

Miesiąc z kinem niemieckim i austriackim w toku. Po seansie melancholijnego i lekko dekadenckiego ,,Oh, Boy!”, sięgamy po wielkie nazwisko europejskiej kinematografii. W następny poniedziałek obejrzymy film Michaela Hanekego, a będzie to….

? ,,Biała wstążka”
reż. Michael Haneke; rok produkcji: 2009; czas trwania: 144 min.

W określanym przez krytyków ,,antyniemieckim filmie o niemieckości” Haneke ponownie podjął się demaskacji mrocznych stron funkcjonowania w społeczności. Potęgując wrażenie przygnębiającej atmosfery i nie uciekając od odważnych wizji, reżyser opowiada historię o konsekwencjach bezwzględnego i ślepego wpajania zasad.
Akcja filmu rozgrywa się w rok przed wybuchem I Wojny Światowej. W wiosce Eichwald ludzie dostosowali się do surowych zasad protestanckich obyczajów. Napięte relacje podszyte wzajemną niechęcią i hipokryzją, jakie panują nie tylko między samymi mieszkańcami, ale przede wszystkim między członkami samych rodzin, wpisują się w obyczajową fasadę, jaka uwidacznia się w wierze w Boga, który za dobro nagradza, a za zło karze. Wyjątkowo surowe restrykcje doprowadzają do nakazania przez pastora noszenia dopiętej do ubrania białej wstążki, symbolizującą karnie wymuszoną niewinność
O losach mieszkańców posiadłości szlacheckiej i pobliskiej jej wsi dowiadujemy się z opowiadań wiejskiego nauczyciela. Młody i bezimienny, jako postronny obserwator, stara się dociec do źródeł zła, jakiemu poddała się społeczność. Prowadząc prymitywne śledztwo konfrontuje się z wrogością i murem milczenia miejscowych.

? Film został uhonorowany szeregiem nagród na całym świecie, w tym Złotą Palmą dla najlepszego filmu w 2009 roku.

Tym razem do filmu wprowadzi nas Ewa Fiuk – filmoznawczyni, autorka książek „Inicjacje, tożsamość, pamięć. Kino niemieckie na przełomie wieków” (Wrocław 2012) oraz „Obrazo-światy, dźwięko-przestrzenie. Kino Toma Tykwera” (Wrocław 2016), jak również licznych artykułów dotyczących filmu i kina (publikowała m.in. w „Kulturze Popularnej”, „Kwartalniku Filmowym”, „Kinie” oraz wielokrotnie w tomach zbiorowych). Autorka przekładów z języka niemieckiego i polskiego.

? Naszym współorganizatorem ponownie jest Goethe-Institut Krakau ??

*Po więcej szczegółów zapraszamy na nasz fanpage ? DKF Magazyn Kultury.

Do zobaczenia w Magazyn Kultury ?