19 marca, 20:00 | „Chce się żyć” na DKF MK

on
Marcowy repertuar DKF Magazyn Kultury jest w toku. Jako trzeci tytuł, wpisujący się w zagadnienie filmowych portretów niepełnosprawności i zaburzeń, przygotowaliśmy dla was propozycję z rodzimego kina.
W najbliższy poniedziałek, w Magazyn Kultury, ugościmy was seansem filmu:

? ,,Chce się żyć”
reż. Maciej Pieprzyca, kraj i rok produkcji: Polska, 2013, czas trwania: 107 min.

Oparta na prawdziwych wydarzeniach, poruszająca, emanująca optymizmem, a także humorem, opowieść o zmagającym się z porażeniem mózgowym, Mateuszu (Dawid Ogrodnik). Utrzymana w konwencji komediodramatu historia, w sposób uniwersalny i przewrotny, przedstawia losy niepełnosprawnego chłopaka, który pomimo przeciwności losu i problemów skomunikowania się z otoczeniem, podchodzi do swojego życia z dystansem, fascynuje się astronomią, jak również kobiecymi biustami.
Od razu po przyjściu na świat, Mateusz, stał się ofiarą wyroku lekarzy, którzy sprowadzili jego istnienie do wegetacji ,,rośliny”. Tymczasem, nigdy nie pogodzeni z druzgoczącą diagnozą rodzice (Dorota Kolak, Arkadiusz Jakubik), nie słabną w przekonaniu o pełnej sprawności intelektualnej ich syna. Dorastając otoczony troską i miłością, Mateusz zyskuje kolejne damskie przyjaźnie. Jednak prawdziwym momentem przełomowym okazuje się być relacja z młodą wolontariuszką specjalistycznego ośrodka, w którym kuruje się bohater. Nawiązana znajomość pomoże mu w końcu nawiązać łączność ze światem.

Chce się żyć było przyjmowane owacyjnie. Film uhonorowano wieloma nagrodami, w tym, m.in. Orłem za główną rolę męską dla Dawida Ogrodnika, a także Srebrnym Lwem dla reżysera, Macieja Pieprzycy.

Po więcej szczegółów zapraszamy na nasz fanpage ➡ DKF Magazyn Kultury ??