23 kwietnia, 20:00 | „Labirynt kłamstw” na DKF MK

on

Nasz kwietniowy repertuar poświęcony przeglądowi kina niemieckiego zamykamy z filmem, prowadzącym do gorzkich wniosków i refleksji snutymi nad nazistowską przeszłością Niemiec.
Wraz z Goethe-Institut Krakau zapraszamy Was na pokaz filmu:

? ,,Labirynt kłamstw”
reż. Giulio Ricciarelli; kraj i rok produkcji: Niemcy, 2014; czas trwania: 124 min.

Jest 1958 rok. Republika Federalna Niemiec cieszy się wzrostem gospodarczym i życiem w dostatku. Zbiorowa świadomość skupiona jest na dalsze etapy rozwoju i pozbycia się konotacji z nazistowską historią. Zwłaszcza młodzi, bardzo pobieżnie zaznajomieni ze zbrodnią i koszmarem obozów koncentracyjnych, wolą wypierać niewygodą prawdę. Społeczeństwo RFN, zaangażowane niegdyś w Holokaust, żyje w kłamstwie, a na otwarte pytania, krótkie skwitowanie ogranicza się do stwierdzenia, że ,,takie mieliśmy rozkazy”.
Sytuacji tej naprzeciw wychodzi młody prokurator Johann Radmann (Alexander Fehling), początkowy zajmujący się nadzorem wykroczeń drogowych. Ambicje i marzenia o przejmowaniu poważnych spraw prowadzą go do wszczęcia śledztwa, dotyczącego morderstw dokonywanych w Auschwitz. Analizując dokumenty i przesłuchując byłych esesmanów, oraz ocalałych. W miarę zapoznawania się z kolejnymi relacjami zaczyna zdawać sobie sprawę z rozmiaru rekonstruowanych zbrodni i ogromu odpowiedzialności, która na nim ciąży.
W filmie odnajdziemy nawiązania do procesu z 1963 roku, w wyniku którego osądzono niemieckich żołnierzy stacjonujących w czasie wojny w Oświęcimiu, gdzie dokonywali zbrodni na ludziach. Jak dowiadujemy się z „Labiryntu kłamstw” w stan oskarżenia postawiono tysiące byłych SS-manów, skazano zaledwie garstkę.

*Po więcej informacji zapraszamy na nasz fanpage ? DKF Magazyn Kultury.

Do zobaczenia w Magazyn Kultury!