25 kwietnia, 17:00 | „Spotkanie z książką żydowską”

18033574_1769526023061148_5474094330096895238_n

25 kwietnia 2017 r. (wtorek) zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci na otwarte i bezpłatne ,,Spotkania z książką żydowską”! W ramach cyklu odbędzie się spotkanie z grafikiem Piotrem Kwapisiewiczem, a rozmowy będą się toczyć wokół opowiadania ,,Kiedy znów będę mały” autorstwa Janusza Korczaka.


Janusz Korczak ( właśc. Henryk Goldszmit; ur. 1878 lub 1879, zm. 1942) – pisarz, lekarz, społecznik i wychowawca. Teoretyk i praktyk wychowania, twórca oryginalnego systemu pracy z dziećmi, opartego na partnerstwie, samorządnych procedurach i instytucjach oraz pobudzaniu samowychowania. Badacz świata dzieci. Był pionierem działań w dziedzinie diagnozowania wychowawczego oraz prekursorem działań na rzecz praw dziecka-człowieka. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Warszawskim i po kilkuletniej praktyce w szpitalu dziecięcym przez trzydzieści lat ( 1912-1942) kierował Domem Sierot dla dzieci żydowskich. Pracował też na rzecz Naszego Domu, sierocińca dla dzieci polskich. Prowadził gazetę dziecięcą ,,Mały Przegląd”, a pod pseudonimem Stary doktór wygłaszał dla dzieci pogadanki radiowe. Autor ponad 20 książek i około 1400 tekstów drukowanych w około 100 pismach. Zginął wraz ze swoimi wychowankami w obozie śmierci w Treblince.

Kiedy znów będę mały” to książka wielowarstwowa, pisana prostym językiem, jakby dla dzieci, naprawdę przeznaczona jest dla dorosłych. Godząc się pozornie z utartą opinią o szczęściu i beztrosce lat dziecinnych, Korczak obala ten mit. Bardzo subtelnie, z wielką wnikliwością ukazuje, jak trudnym okresem życia jest dzieciństwo. Bezmyślność i brutalność dorosłych, a nawet tylko ich obojętność, ranią uczucia dziecka. Czuje się ono bardzo często wśród dorosłych osamotnione i zgubione. Nie może im sprostać doświadczeniem życiowym, przerasta ich jednak wrażliwością i uczuciem.


Piotr Kwapisiewicz – grafik, geoinformatyk, działacz społeczny. Specjalista z zakresu inwentaryzacji zabytków oraz systemów geoinformatycznych, grafik, web designer. Jako grafik współpracował z Muzeum Galicja w Krakowie. Współtwórca i koordynator projektu wydawniczego „Majses”, w którym jedna z książek „Majn Alef Bejs” zdobyła główną nagrodę BolognaRagazzi Award podczas Targów Książki Dziecięcej w Bolonii. Członek i koordynator projektów Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent.

Iga Rosińska – politolożka, działaczka społeczna i aktywistka, współautorka i realizatorka projektów edukacyjnych dla dzieci. Absolwentka Turystyki Międzynarodowej, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Koordynatorka Szkółki Niedzielnej – Unzere Kinder oraz Żydowskiej Biblioteki im. Remu w Krakowie. Od 2013 roku Sekretarz i aktywna działaczka Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent.

Spotykamy się w Kolanku No 6, przy ulicy Józefa 17 o godz. 17:00.