26 marca, 20:00 | „Mój Nikifor” na DKF MK

on

Marcowy repertuar zamykamy niezwykle ciekawym tytułem. Ponownie zwracając się ku rodzimym propozycjom filmowym, tym razem sięgniemy po film samego Krzysztofa Krauze, a to przy okazji seansu ,,Mój Nikifor”.

? Film: ,,Mój Nikifor”
reż. Krzysztof Krauze, rok produkcji: 2004, czas trwania: 97 min.

Twórca, m.in. ,,Długu”, czy ,,Gier ulicznych”, przed rozpoczęciem zdjęć do filmu o krynickim malarzu, przez wiele lat poszukiwał tematu godnego do zajęcia kilku lat na przygotowanie jego filmowej adaptacji. Znudzony propozycjami sensacyjno – detektywistycznymi scenariuszy, zdecydował się na opowiedzenie losów, żyjącego przez lata w zapomnieniu, krynickiego malarza, przedstawiciela prymitywizmu.

Krynica-Zdrój, 1960. Nikifor Krynicki (Krystyna Feldman, w swojej jedynej głównej roli) wprasza się do pracowni Mariana Włosińskiego, prezentując swój warsztat malarski. W celu pozbycia się natrętnego gościa, Włosiński postanawia odnaleźć rodzinę Nikifora. Artysta okazuje się żyć całkowicie samotnie, mieszkając kątem, nie posiada nawet dokumentów tożsamości, nie istnieje z punktu widzenia prawa. Jak twierdził sam reżyser: ,, To film nie tylko o genialnym malarzu, ale także o ofierze i poświęceniu dla drugiego człowieka”, podkreślił również, że jego film powstał w obronie ludzi niechcianych i pogardzanych.

Po więcej szczegółów zapraszamy na nasz fanpage ➡ DKF Magazyn Kultury

Zapraszamy do Magazyn Kultury?