5 lutego, 20:00 | „Niewinni Czarodzieje” na DKF MK z 16 mm

on

? Po niespełna dwóch latach DKF Magazyn Kultury ponownie łączy siły z magazynem filmowym 16mm. Hasłem, jaki będzie przyświecać naszemu wspólnemu pokazowi będzie motto najnowszego numeru #16mm (dostępny tutaj: http://16mm.pl/ ), a jest nim …BUNT??
Tej kategorii przyjrzymy się bliżej dzięki jednemu z bardziej kameralnych i poetyckich obrazów Andrzeja Wajdy:

? ,,Niewinni czarodzieje”
reż. Andrzej Wajda, rok produkcji: 1960, czas trwania: 87 min.

Napisani przez Jerzego Skolimowskiego i Jerzego Andrzejewskiego, a powołani do życia przez Andrzeja Wajdę ,,Niewinni czarodzieje” to nazwa jazzowego zespołu, którego członkowie wydają się odcinać od wojennej przeszłości, grając wyzwoloną muzykę w nocnych klubach i szwendając się nocami po ulicach Warszawy.
Główną osią fabularną filmu jest historia młodego lekarza, a jednocześnie jednego z muzyków zespołu. Bazyli (Tadeusz Łomnicki) po jednym z koncertów poznaje młodą i urodziwą studentkę, Pelagię (Krystyna Stypułkowska), z którą spędza noc. Zachowana w niemal klasycznej jedności miejsca, czasu i akcji historia romansu rozgrywa się powoli i zdecydowanie ucieka od typowo romantycznych rozwiązań. Bohaterowie przez wchodzenie w różne gry słowne odnajdują największą rozrywkę w powolnym odkrywaniu kart, a także w przebieraniu różnych póz i masek.

*Niezdecydowanych powinien przekonać fakt, że członkami jazzowej grupy są też postaci grane przez Krzysztofa Komedę i Romana Polańskiego ??

? Do filmu wprowadzi nas Kasia Panas, studentka filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach na UJ, ale przede wszystkim jedna z redaktorek 16mm.

Zapraszamy do Magazyn Kultury!