15 maja, 20:00 | „Scena ciszy” na DKF MK z All in UJ

18341698_824949177663286_2535618139030561047_n

Fundacja Magazyn Kultury i stowarzyszenie All In UJ zaprasza na cykl spotkań filmowych organizowanych w ramach DKF Magazyn Kultury. W programie seanse kina niekonwencjonalnego, rozpatrującego temat kultury pod każdym aspektem oraz burzliwe dyskusje.

Nasze majowe spotkania upłyną nam pod znakiem dokumentu antropologicznego. Przyjrzymy się, w jaki sposób twórcy filmowi próbują umiejscowić człowieka w otaczającym go świecie. Następny poniedziałkowy wieczór poświęcimy filmowi „Scena ciszy”.

Może się wydawać, że po sukcesie swojego poprzedniego dokumentu, ,,Scena zbrodni”, Joshua Oppenheimer nie powróci już do tematu indonezyjskiej zbrodni ludobójstwa. ,,Scena ciszy” również bazuje na krytyce tych wydarzeń, pozostaje jednak dziełem równie ważnym i co najważniejsze równie dobrym.
Adi, z racji bycia optykiem, odwiedza dotkniętych ślepotą członków dawnej brygady śmierci, która w latach 60. XX wieku dopuściła się masowych morderstw. Pod pozorem badania wzroku, Adi prowokuje ich do dzielenia się wspomnieniami o masakrze. Początkowo skorzy do rozmowy dawni zbrodniarze tracą swój entuzjazm, kiedy wychodzi na jaw, że jedną z ofiar był brat optyka.