31 maja, 16:30 | Spotkania z książką żydowską

18301959_1805766366103780_5539708932640627004_n

W środę, 31 maja 2017 roku, zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci na otwarte i bezpłatne ,,Spotkania z książką żydowską”! W ramach cyklu zapraszamy na dyskusję z Anną Wójtowicz wokół ,,Żydowskich bajek z Czerniowców” Eliezera Sztejnbarga.
27
Eliezer Sztejnbarg – urodził się w 1880 roku w Lipkanach, w Besarabii. Prowadził tam prywatną świecką szkołę hebrajską. Dla swoich uczniów układał opowiadania, dydaktyczne historyjki i wiersze, a także Purimszpile. Jednak dopiero po przyjeździe do Czerniowców rozwinął skrzydła. Tu opublikował podręczniki – do jidysz i do hebrajskiego, założył teatr dziecięcy i chór, pisał bajki i wiersze. Był również dyrektorem szkoły im. Szolema Alejchema w Rio de Janeiro, lecz na ostatnie dwa lata życia wrócił do Czerniowców. Najważniejsze jego dzieło – dwa tomy bajek – ukazały się już jako opus posthumum. Bajki Sztejnbarga nie powielają zastanych wzorców, często są przewrotne, a nigdy – natrętnie dydaktyczne. Zmarł w 1932 roku. Po jego śmierci Rose Ausländer napisała, że gdy poeta umiera, kamień znów jest zwyczajnym kamieniem, gdy oczy zamyka – stajemy się ślepi.

„Bajeczki” („Majselech”) Eliezera Sztejnbarga ukazały się już jako wydanie pośmiertne, w 1936 roku, lecz były znane wcześniej – dzięki recytacjom, publicznemu ich wykonywaniu i prywatnym wieczorkom literackim, w zaciszu domowym. Poprzez swoje „Bajeczki” pisarz chciał zapoznawać dzieci z tradycją żydowską, z jej symboliką w sposób nowoczesny i niekonwencjonalny, zrywając ze skostniałymi metodami stosowanymi w chederach – zachęcając, a nie zniechęcając dzieci i młodzież do tego, by trwali przy swojej kulturze. Ale miał na względzie nie tylko cele edukacyjne, był przecież także poetą. Zwracał się więc, nie tylko do dzieci:

,,Smutno, dzieci, jest na tym szerokim
i ogromnym świecie,
I gorzko! Tymczasem bajką możemy
rozkoszować się przecie. ”

Zajęcia poprowadzi:

Anna Wójtowicz – absolwentka filologii polskiej oraz rosjoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, do niedawna również studentka judaistyki, w swoich pracach dyplomowych poruszyła tematykę Holokaustu Żydów białoruskich oraz zajmowała się twórczością Debory Vogel. Na co dzień wykonuje korektę tekstów a także jest wolontariuszką w Szkółce Niedzielnej Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent.

Spotykamy się w Kolanku No 6, przy ulicy Józefa 17 o godz. 16:30. Zapraszamy wszystkie dzieci i rodziców do wzięcia udziału w warsztatach, są one bezpłatne.